Жнибороди — Бучаччина — Тернопілля

  Українська  Polski  Русский 

Історико-краєзнавчий проект «Жнибороди — Бучаччина — Тернопілля»

 Жнибороди

 Бучаччина

 Тернопілля

 Книгозбірня

 Сайти проекту



 Інформація



 Вітаю Вас на сторінці про Тернопілля! 

Cелo Жнибороди

Герб села

Публікації 1950-1959 років

Публікації 1958 року

--------------------------------

Більше лекцій для колгоспників

Читання лекцій для колгоспників в селі Жнибородах — рідкісне явище. Село обслуговує лекторна група с. Берем’яни, але за мигулий рік було прочитано всього 5 лекцій.

Тов. М. Головчинський, який очолює групу лекторів, багато обіцяє, але діла від цього — мало.

А бажано було б прочитати декілька лекцій на анти релігійні та науково-природничі теми, провести бесіди з колгоспниками з питань сільського господарства.

С. Рудяк.

завідуючий клубом с. Жнибороди.

«Вперед», нд, №2(1588) за 05.01.1958

--------------------------------

Доярки змагаються

Між доярками колгоспу імені Кірова (с. Жнибороди) давно зав’язалася міцна дружба. Вони завжди діляться своїм досвідом, допомагають одна одній.

Щоб працювати ще краще, доярки Ярослава Антосик і Параска Дволінська вирішили в цьому році взяти соціалістичне зобов’язання: надоїти не менше як 1900 ліипів молока від кожної фуражної корови.

За виконання соціалістичного зобов’язання дівчата змагаються між собою. Тепер вони надоюють за добу по 3,8 літра молока.

Кожну доярку повідомляють про результати надоїв за минулий день. Це дає змогу тваринникам орієнтуватися в положенні на фермі. Доярки стараються краще годувати корів, поліпшують догляд за ними.

В свою чергу правління колгоспу вирішило збільшити поголів’я корів за рахунок придбання високопродуктивної худоби. Цими днями куплено корову, яка дає 15 літрів молока за добу.

В колгоспі імені Кірова кожен колгоспник дбає про те, щоб підвищити продуктивність худоби і дати країні якнайбільше продуктів тваринництва.

Я. Микуляк,

зоотехнік колгоспу імені Кірова.

«Вперед», чт, №5(1591) за 16.01.1958

--------------------------------

Більше м’яса державі

Працівники свиноферми імені Кірова зобов’язалися в цьому році відгодувати по 28 центнерів свинини на 100 гектарів ріллі. Своє зобов’язання вони підкріплюють ділом.

Нещодавно з відгодівельних груп, яких доглядають свинарки Ганна Рогівська і Павліна Ярема, здано на відгодівельний пункт 8 голів свиней загальною вагою 7,75 центнера. В кінці цього місяця знову буде здана така ж кількість голів свиней.

Всього на свинофермі стоїть на відгодівлі 183 свині.

Я. Микуляк,

зоотехнік колгоспу.

«Вперед», нд, №6(1592) за 19.01.1958

--------------------------------

Збільшувати вихід сільськогосподарської продукції

Працівники свинарської ферми колгоспу імені Кірова на своїх зборах обговорили Зверненя Комітету Комуністичної партії Радянського Союзу і Ради Міністрів Союзу РСР до всіх працівників сільського господарства.

Колгоспний зоотехнік т. Микуляк зачитав присутнім текст Звернення, підкреслив значення завдань в галузі тваринництва.

Одним з важливих засобів збільшення виробництва м’яса є розвиток свинарства. В минулому році ферма виробила по 29,4 центнера свинини на 100 га ріллі, а в цьому році бореться за 28 центнерів. Вже здано по 2,5 центнера свинини на 100 га ріллі.

Тваринники одностайно схвалили Зверненя партії і уряду і дали слово виконати взяті зобов’язання.

В. Крупа,

завідуючий свинофермою.

«Вперед», нд, №12(1598) за 09.02.1958

--------------------------------

Колгоспники обговорюють

Постанову лютневого Пленуму ЦК КПРС “Про дальший розвиток колгоспного ладу і реорганізацію машинно-тракторних станцій” з великим інтересом зустріли колгоспники артілі імені Кірова. Багатолюдний став клуб 11 березня. На зборах колгоспники обговорювали цей історичний документ.

— За останні роки, — говорить голова колгоспу т. Цьомик, — наше сільське господарство зробило величезний крок вперед по шляху свого розвитку. Підвищилась продуктивність праці, зросли доходи колгоспів. Реорганізація МТС і продаж машин колгоспам — це дуже важливий захід партії. Ми зможемо краще розпоряджатися технікою, краще використовувати машини, а значить і продуктивність праці піднесемо на вищий рівень.

Потім виступили бригадир другої бригади т. Кульгавець, ланкова т. Фізьо, зоотехнік т. Микуляк та інші. Колгоспники одностайно схвалюють Постанову Центрального Комітету КПРС і з великою енергією борються за виконання взятих на 1958 рік зобов’язань.

С. Рудяк,

секретар парторганізації колгоспу.

«Вперед», чт, №22(1608) за 13.03.1958

--------------------------------

Підвищуємо жирність молока

Прагненням збільшувати повсякчас кількість одержуваного молока, знижувати його собівартість, підвищувати жирність пройняті зараз працівники молочно-товарної ферми нашого колгоспу.

Треба сказати, що в цьому напрямку більшість доярок домоглася певних успіхів. Так, наприклад, доярка Євгенія Доморацька станом на 20 березня нажоїла від кожної з закріплених за нею корів по 351 літру молока, доярка Ярослава Антосик — по 343 літри. Порівняно високі надої і в доярок Марії Булат та Параски Дволінської. В середньому по колгоспу вже надоєно по 276 літрів молока на корову.

З кожним роком знижуємо собівартість молока. Шляхом підвищення продуктивності праці, скорочення адміністративно-управлінського апарату ферми знизили вартість виробництва одного літра молока до 0,82 крб.

Дещо зроблено у нас і в справі підвищення жирності надоюваного молока. З цією метою ми запровадили додаткову оплату праці в залежності від процента жирності в молоці. Для цього щоденно робимо аналіз молока молочної продукції. В залежності від результатів аналізу в кінці місяця нараховуємо додаткову оплату. Більший процент жирності — більше і одержує доярка.

Я. Микуляк,

зоотехнік колгоспу імені Кірова.

«Вперед», нд, №25(1461) за 23.03.1958

--------------------------------

Кукурудзу посіяли

Нову трудову перемогу здобули вчора хлібороби колгоспу імені Кірова. — на площі в 62 гектари закінчили сівбу кукурудзи.

Кукурудзу посіяли по кращих попередниках, на добре підготовленій та достатньо угноєній площі.

Сівбу проведено гібридним, протруєним, прогрітим на сонці та обробленим бактеріальними добривами насінням. 15 гектарів, відведених для кукурудзи на зерно, насіяно квадратно-гніздовим способом, з шириною міжрядь 70х70 см.

На сівбі кукурудзи особливо старанно потрудилися члени ланок Катерини Яреми та юби Кульгавець з бригади Миколи Кишені, яка бореться за одержання з гектара по 20 центнерів кукурудзи — зерна, по 300 центнерів зеленої маси.

Для більш ефективного використання землі в колгоспі запроваджено ущільнені посіви. На 40-гектарній площі разом з кукурудзою будуть вирощуватись гарбузи і квасоля.

Я. Микуляк,

сількор.

«Вперед», чт, №40(1476) за 15.05.1958

--------------------------------

Перші чоловічі

Ланки, які очолюють Євген Галюлько і Михайло Труш, колгоспники жартома називають “перші чоловічі”. Але не подумайте, що в цьому жарті криється насмішка. Навпаки, скоріше повага. А назвали їх так тому, що це пергі у колгоспі імені Кірова ланки. які складаються виключно з чоловіків.

Ідея створення таких ланок виникла в травні цього року. Багато чоловіків звільнилося від інших робіт, і вони здебільшого сиділи в себе вдома без діла.

— А чи не допомогти цим трудівникам знайти своє покликання? — почали радитися члени правління. — Адже ці люди не перший день працюють у сільському господарстві, добре знають землю, можуть заставити давати багатющі врожаї. До того ж, усі наділені здоров’ям, фізичною силою...

Порадились з колгоспниками, зокрема з Євгеном Галюльком і Михайлом Трушом, які на той час працювали на різних роботах.

— Правильно, — погодились вони. — Ми й самі хотіли б позмагатися на полі, довести, як можуть працювати чоловіки.

Так було створено дві ланки з 15 чоловік. Колгоспники з задоволенням пішли в “перші чоловічі”. Їх палке бажання — зробити і свій внесок у змагання хліборобів за збільшення виробництва зерна і кормів.

За ланками закріпили 50 гектарів кукурудзи. Обидві ланки уклали між собою договір на соціалістичне змагання. Зараз чоловічі ланки прополюють кукурудзу. Євген Галюлько, Микола Хомко, Павло Хомко, Орест Гренькевич за день прополюють по 0,25 га при нормі 0,15 гектара. За два дні чоловіки пропололи кукурудзу на площі 7 га.

Створення чоловічих ланок показало, які величезні резерви криються в кожному господарстві. На мою думку, не в одному з наших колгоспів набереться два-три десятки чоловіків, які можуть застосувати свої сили і знання безпосередньо на полях і фермах. А від чього буде лише користь виробництву.

Микола Кишеня,

бригадир рільничої бригади колгоспу імені Кірова.

«Вперед», чт, №46(1482) за 05.06.1958

--------------------------------

Добрива ідуть на поля

Забезпечивши зразковий догляд за всіма цьогорічними посівами, хлібороби артілі імені Кірова вже тепер розгорнули боротьбу за високий урожай у 1959 році. Вони поставили перед собою завдання до жнив вивезти якнайбільше добрив.

На заготівлі добрив працює 10 підвід. За два дні ними вивезено 90 тонн гною. Їздові Михайло Бабіцький, Степан Тесля, Микола Ярема, Мирон Галюлько і Михайло Цибульський вивозять щоденно по 8-9 підвід гною. Гній складається у кагати і прикривається землею.

М. Кишеня,

бригадир рільничої бригади.

«Вперед», чт, №48(1484) за 12.06.1958

--------------------------------

Зобовязання по виробництву мяса буде виконане

Добре пам’ятає кожен працівник тваринницької ферми нашого колгоспу цифри високого соціалістичного зобов’язання, взятого нами на початку нинішнього року. 41 центнер м’яса зобов’язались ми виробити на 100 гектарів сільськогосподарських угідь і в тому числі свинини здати державі по 26 центнерів з кожної сотні гектарів ріллі.

Тепер, коли підведені підсумки п’ятимісячної наполегливої праці тваринників, стало очевидним, що вони дотримають даного слова, з честю виконають соціалістичні зобов’язання.

127 голів свиней доглядає свинарка Павлина Ярема. Вона добилася приросту ваги на кожну голову по 430 грамів. Не відстають від неї в праці Ганна Рогівська, Михайлина Кишеня та Павлина Кабан. Це завдяки їх працьовитості колгосп імені Кірова вже здав державі 76 центнерів свинини, що становить по 22,9 центнера на 100 гектарів ріллі.

Зараз у нас на відгодівлі стоїть 200 голів свиней вагою кожна від 50 до 60 кілограмів. В кінці червня на заготскот буде здано 7 голів добре відгодованих кабанів.

Непогано проходить і відгодівля великої рогатої худоби на м’ясо. В спеціальній відгодівельній групі зараз пасеться 12 бичків вагою кожен 1,7-1,8 центнера. Ми маємо намір здати їх на державний м’ясозаготівельний пункт в липні цього року.

Останнім часом, після рясних дощів, повеселішали наші тваринники. Є їм тепер де випасати худобу, — швидко пішла вгору трава на лугах і пасовищах.

О. Начальський,

завідуючий тваринницькими фермами колгоспу імені Кірова.

«Вперед», нд, №49(1485) за 15.06.1958

--------------------------------

Економлять пальне

В дні підготовки до 40-річчя Комуністичної партії України наполегливо трудяться механізатори колгоспу імені Кірова. Антон Дубрянський трактором “ДТ-14” тричі обробив міжряддя цукрових буряків і тепер обробляє посіви кукурудзи. За весняно-літній період він зекономив 200 кілограмів пального.

Добре працює на міжрядному обробітку картоплі водій трактора “Беларусь” Дмитро Костриба. Денні норми виробітку він виконує на 160-170 процентів і економить по 40-45 кілограмів пального.

В. Рафалюк.

«Вперед», нд, №53(1489) за 29.06.1958

--------------------------------

Скиртують солому швидкими темпами

Колгоспники сільгоспартілі імені Кірова в цьому році організовано ведуть жнива. Понад 150 гектарів колоскових культур скошено роздільним способом, що дало можливість уникнути зайвих втрат зерна.

Слідом за комбайновим збиранням колгоспники ведуть заготівлю кормів для громадського тваринництва. Вони вирішили всю солому заскиртувати поблизу тваринницьких ферм. Ця робота ведеться успішно.

Зараз на скиртуванні щоденно працює 10-12 гарб. Їздові Петро Цибульський, Микола Ярема, Михайло Похила і Степан Похила на віддалі 4 кілометри привозять до місця скиртування по шість разів на день. Скиртоправи Гілярій Василечко, Степан Ярема і Павло Василечко акуратно складають солому.

Важливо те, що на скиртуванні соломи працюють постійні колгоспники. На площі 75 гектарів солома вже заскиртована.

М. Погорецька,

агроном колгоспу.

«Вперед», нд, №61(1497) за 27.07.1958

--------------------------------

Виробництво молока і мяса зростає

Марія Булат зливає черговий удій. У колгоспі імені Кірова вона одна з кращих доярок. Добовий надій у неї становить тепер 10,5-11 літрів молока, а всього у цьому році вона надоїла 1264 літри на корову.

Саме завдяки таким трудолюбним дояркам артіль в цілому справляється з виконанням взятого зобов’язання. В середньому на корову на 31 липня надоєно по 1096 літрів, або по 90,4 центнери на сто гектарів землі.

Наша худоба не відчуває нестачі зелених кормів. Крім пасовиська, корови одержують вдосталь викомішанки. Продуктивність тварин зростає. Зараз добовий надій в середньому складає по 9,3 літра на корову. Росте і товарність молока. Державі продано 130 центнерів 43 кг молока. Кожного дня ферма здає на сепараторний пункт 82 проценти від надоєного молока.

Непогані справи і з виробництвом м’яса. Його ми маємо по 22 центнери на сто гектарів, в тому числі по 15,2 центнера свинини на сто га ріллі. В липні з нагулу знято і здано на приймальний пункт “Заготскот” 11 голів бичків-кастратів, загальною вагою 24 центнери 69 кілограмів.

Зараз на відгодівлі стоїть 224 голів свиней. У серпні буде знято з відгодівлі 10 голів. Свинарки Павліна Ярема і Ганна Рогівська з любов’ю доглядають закріпоені за ними відгодівельні групи свиней. Тварини завжди чисті, своєчасно нагодовані і напоєні.

Крім того, маємо 15 бичків-кастратів, які теж будуть здані державі. Пастухи Дмитро Макар і Микола Цибульський добре годують молодняк.

Тваринники артілі прагнуть виробити в цьому році по 150 центнерів молока і по 41 центнеру м’яса на сто гектарів землі. Хід виконання цих зобов’язань свідчить, що вони з честю додержать слова.

Я. Микуляк,

зоотехнік колгоспу.

«Вперед», нд, №63(1499) за 03.08.1958

--------------------------------

Дбайливо доглядають птицю

Старанно доглядають птицю колгоспниці артілі імені Кірова тт. Василечко і Стрілецька. Вони годують її різноманітними кормами — зерном, соковитими, мінеральними кормами. Кури, гуси і качки добре ростуть і розвиваються. Від кожної курки-несучки вже одержано по 82 яєць.

В. Цьомик.

«Вперед», нд, №67(1503) за 17.08.1958

--------------------------------

Марія Іванівна — краща доярка

Шість годин ранку. Починається доїння. В білому халаті з відром в руках Марія Іванівна Булат поспішає до корів.

— прийдеться вам трошки почекати — поговоримо пізніше — каже вона нам. — Корови звикли, щоб їх доїли в один і той же час. А це — неостання справа в збільшенні надоїв.

Продовжуючи свою думку, пізніше вона розповіла:

— За період роботи на фермі полюбила почесну працю доярки. Стараюся робити так, щоб мій труд приносив як можна більше користі. Вже давно я помітила, що коли доїти корову з запізненням, навіть на 10-15 хвилин, вона вже дає менше молока. Тому завжди починаю доїння точно за розкладом. під час якого підходжу до корів в одному і тому ж порядку.

Важливе значення має своєчасна годівля худоби. У нас вже так заведено. що рано годуємо тварин о 7-й годині і вимагаємо від скотарів, щоб заздалегідь приготовляли корми.

... Слухаючи Марію Іванівну відчуваєш, що перед тобою досвідчена доярка, у якої є чому повчитися. Не випадково вона зайняла перше місце в артілі по кількості надоєного молока. За 10 місяців — 2121 літра від кожної корови. Це — результат старанності, наполегливої праці.

— Можна було б надоювати більше, незважаючи на осінні місяці, — каже доярка. — Але все ще з перебоями доставляють на ферму брагу, жом. Регулярно давати ці корми і добові надої будуть більші. Це треба врахувати керівникам артілі.

На молочній фермі колгоспу імені Кірова є 5 доярок. Всі вони працюють в одинакових умовах Але Марія Іванівна домоглася кращих показників.

Причина в тому, що доглядають доярки корів по різному. Це підтверджує і завідуючий фермою т. Начальський. Адже він знає, що Марія Іванівна на ферму приходить раніше інших. Недопускає, щоб замість неї хтось доїв корови, не ліниться почистити їх. І дійсно т. Булат відчуває себе на фермі господарем. Вона не жаліє часу і сил, щоб допомогти своїм подругам. Часто, закінчивши доїння, вона порається з дійницею біля корів молодих доярок.

Ділячись досвідом роботи Марія Іванівна і сама поглиблює свої знання. Це дає їй змогу з року в рік збільшувати продуктивність молочного стада.

У колгоспі імені Кірова вже вироблено по 145 центнерів молока на 100 гектарів сільськогосподарських угідь, в нього внесла і свій вклад колгоспниця Марія Булат.

Яків Микуляк,

сількор.

«Вперед», пт, №90-91(1526) за 07.11.1958

--------------------------------

Запалюючі перспективи

Велике трудове піднесення серед працівників с. г. нашої артілі викликали тези доповіді тов. М. С. Хрущова на ХХІ з’їзді КПРС „Контрольні цифри розвитку народного господарства СРСР на 1959-1965 роки”.

— Який це визначний документ, скільки в ньому великих і глибоких ідей, народжених самим життям, — говорить агітатор Яків Микуляк, проводячи бесіду серед тваринників.

Велика увага звернута на збільшення у семиріччі виробництва м’яса, молока, яєць. Отже, нашим тваринникам потрібно працювати ще більш напружено.

— Правильно, — вступила в розмову доярка Марія Булат. — Краще працюватимемо — більше буде продуктів харчування для населення. Я надоїла по 2199 літрів молока на корову, а до кінця року буде не менше 2300.

— Про вівчарство в тезах теж написано, — сказав чабан Йосип Здановський. — Ото ж беру зобов’язання одержати в 1959 році від 100 вівцематок по 115 ягнят і настригти з вівці по 2,5 кілограми вовни.

Микола Цибульський і Михайло Димкович, які доглядають 36 бичків-катратів, зобов’язалися відгодувати тварин так, щоб у січні 1959 року можна було їх здати державі на м’ясо високої кондиції.

Працівники молочно-товарної ферми зобов’язалися до кінця року ще надоїти по 200 літрів молока на корову, а в 1959 році надій в цілому по фермі мати по 2200 літрів на кожну корову.

О. Начальський,

завідуючий молочно-товарної ферми колгоспу імені Кірова.

«Вперед», чт, №96(1531) за 27.11.1958

» до змісту: 1950-1959 «
» 1957 рік « » 1959 рік «


[Інф.: 06.12.2008. Оновл.: 30.10.2009]

При передруці та використанні текстів і світлин посилання на джерело й автора матеріалу є ОБОВ’ЯЗКОВЕ!
Детальніше

2007-2011 © Розробка і дизайн: Микола Василечко.
Проект засновано 19.01.2007.