Село Підзамочок Бучацького району

Село Підзамочок Бучацького району Тернопільської області


Коротка інформація про село

ПІДЗАМОЧОК — село в Бучацькому районі. Центр сільради, якій підпорядковано села Звенигород та Підлісся. Розташоване на лівому березі р. Стрипа, за 3 км від райцентру і 5 км від залізничної станції Пишківці. Населення 1568 осіб (2007).

Перша писемна згадка - 1785. Працювали папірня, філія Варшавської ткацької фабрики, млин. Є руїни фортеці (1600). Діяли «Просвіта», «Рідна школа», «Сільський господар» та інші товариства.

Є церква Різдва Пресвятої Богородиці (реставрована 1991 з костьолу), фіґури св. Антонія (1809) і Божої Матері (1905, відновлена 1990). Діють ЗОШ 1-2 ступенів, Будинок культури, бібліотека, ФАП, відділення зв'язку, дошкільний заклад, фольклорно-етнографічний гурток лемків, торгові заклади, від 2007 — насіннєвий завод.

У Підзамочку проживав учений, педагог В. Бігуняк. Є геологічна пам'ятка природи - відслонення міоценових відкладів.

П. Слюсарчук, В. Уніят.

ПІДЗАМОЧОК-ЗАМОК — фортифікаційна споруда, пам'ятка архітектури національного значення. Розташоване на плоскогір'ї на стрімкому лівому березі р. Стрипа на західній околиці села, на північ від м. Бучач. Закладений 1600 за сприяння власника навколишніх сіл Я. Кшиштофа Бучацького (Творовського), про що свідчить збережений напис над головною в'їзною брамою; тут також є герби засновників замку.

Оборонний комплекс нерегулярний у плані, чотирикутний (близький до трапеції) зі звуженням до північного боку, при якому збудовано 2-поверховий палац, обмежений 2-ма п'ятикутними баштами. В'їзд — у південній оборонній стіні (куртині), що також фланкована з 2-ма наріжними вежами. 1676 Підзамочок-замок зруйнували турецькі війська, відтоді як оборонну споруду його не використовували; частково переобладнали під житло. До 1780 належав М. Потоцькому. З утвердженням австрійської адміністрації 1772 замок залишено напризволяще. 19 ст. при замку працювала папірня; стіни фортеці розбирали на будівельний матеріал. Донині збереглися високі мури, масивна арка південного в'їзду; є залишки веж, земельного валу, руїни приміщень.

В. Бойко, В. Парацій.

Джерело:
Тернопільський енциклопедичний словник, т. 3, Тернопіль, 2008.


Сайт про село

pidzamochok.at.ua

Сайт села Підзамочок Бучацького району


Підзамочок із супутника

або дивіться збільшену мапу на сайті www.maps.google.com

[Інф.: 27.07.2008. Оновл.: 05.10.2013]