Село Переволока Бучацького району

Село Переволока Бучацького району Тернопільської областіКоротка інформація про село

ПЕРЕВОЛОКА — село в Бучацькому районі. Центр сільради, якій підпорядковане с. Курдибанівка. До Переволоки приєднано хутори Залісся та Хоминці. Розташоване над р. Стрипа, за 7 км від райцентру і 6 км від найближчої залізничної ст. Бучач.

Населення 2404 осіб (2007).

Перша писемна згадка — 1467. Населений пункт умовно поділяють на Горішню і Долішню Переволоки. Діяли 2 осередки товариства «Просвіта», а також «Сокіл», «Сільський господар» та інші товариства; по 2 кооперативи й молочарні. Є церкви св. Юрія (1895), св. Трійці (1934, муровані); приміщення старої школи реконструйоване під церкву св. Йосафата, збудовано 3 каплички: св. Покрови (1989), св. Йосафата (1990), Різдва Пресвятої Богородиці (1999), фігура Пресвятої Богородиці (2002). Споруджено пам'ятники воїнам-односельцям, полеглим у німецько-радянській війні (1967), Борцям за волю України (1993), відреставрована могила на місці захоронення 6-и вояків УПА, які загинули восени 1944 р. (2000), встановлено пам'ятний хрест на честь скасування панщини (відновлений 1999).

Працюють ЗОШ 1-3 ступенів, Будинок культури, 2 бібліотеки, відділення зв'язку, торгові заклади.

У Переволоці народився інженер-механік, громадський діяч У. Голод, проживав громадський діяч о. І. Олесницький.

Поблизу Переволоки виявлено археологічні пам'ятки трипільської, комарівсько-тшинецької, пшеворської, черняхівської і давньоруської культур. На південно-східній околиці села є пам'ятки природи — Переволоцькі травертинові скелі, на південній околиці — Переволоцьке родовище вапняків, у селі в долині р. Стрипа є гідрологічна пам'ятка природи — Переволоцькі джерела з водоспадами.

М. Бігус, О. Захарчишин, В. Уніят.

ПЕРЕВОЛОЦЬКЕ РОДОВИЩЕ ВАПНЯКІВ — скупчення корисних копалин. Розташоване на схилі р. Стрипа, на південній околиці села, за 6 км на північ від м. Бучач. Розвідав ін-т «Укрколгосппроект» (1977-79). Корисна копалина — пісковик кварцовий (середня потужність 14,2 м), придатний для виробництва бутового каменю, будівництва щебеню і як заповнювач тяжкого бетону. Запаси вапняків за промисловими категоріями — більше 900 тис. м3. Родовище не розробляють.

В. Кітура, М. Сивий.

ПЕРЕВОЛОЦЬКІ ДЖЕРЕЛА З ВОДОСПАДАМИ — гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення. Розташована в долині р. Стрипа. Оголошена об'єктом природно-заповідного фонду рішенням виконкому Тернопільської обласної ради №554 від 21.12.1974. Перебуває у віданні Переволоцької сільради. Площа 1 га. Під охороною — 20 джерел, що, зливаючись у потічок, утворюють водоспад; мають важливе науково-пізнавальне, водорегулятивне та естетичне значення.

І. Бай.

ПЕРЕВОЛОЦЬКІ ТРАВЕРТИНОВІ СКЕЛІ — відслонення, геологічна пам'ятка природи місцевого значення. Розташовані на південно-східній околиці села, в межах схилу долини р. Стрипа. Оголошені об'єктом природно-заповідного фонду рішенням виконкому Тернопільської обласної ради №554 від 21.12.1974. Перебувають у віданні Переволоцької сільради. Площа 0,50 га. Під охороною — скелі зі сірувато-жовтого травертину (вапнякового туфу) з натічними формами кальциту на поверхні. У нішах скель і конусах виносу знайдено кості десятків видів тварин голоценового віку (дрібних ссавців, птахів, земноводних, плазунів), що мають велику наукову цінність, зокрема для палеонтологічних досліджень.

І. Бай, В. Кітура, М. Сивий.

Джерело:
Тернопільський енциклопедичний словник, т. 3, Тернопіль, 2008.Вірш про Переволоку

Тетяна МОКРЕЦЬКА

НА ЧЕСТЬ ФІГУРИ МАТЕРІ БОЖОЇТвори сільчан

о. Ігор ВОВК (парох с. Переволоки Бучацького деканату УГКЦ)

ГОСПОДЬ — ДЖЕРЕЛО ЩАСТЯ, МИРУ І ЗЛАГОДИПереволока із супутника

або дивіться збільшену мапу на сайті www.maps.google.com

[Інф.: 25.07.2008. Оновл.: 13.08.2012]